Jak zrobić rzeźbę ceramiczną?

Rzeźbienie to metoda budowania z gliny artystycznej lub funkcjonalnej formy, takiej jak figurka, popiersie, miska czy wazon. Po wybraniu rodzaju gliny, której będziesz używał, będziesz musiał założyć trochę ubrań roboczych, przygotować miejsce pracy i określić projekt swojego dzieła. Następnie należy zakasać rękawy, wyrzeźbić glinę i wypalić ją, aby zachowała swój kształt.

Wybór i przygotowanie materiałów

1 – Wybierz piec, suszenie na powietrzu lub glinę polimerową, jeśli nie masz pieca.

Te trzy odmiany gliny wypalanej w piecu mogą być nieco drogie. Jeśli nie masz dostępu do pieca, jeden z tych trzech może być idealnym starterem dla Ciebie. Małe rzeźby i przedmioty, takie jak ozdoby i figurki, dobrze pracują z tymi glinami.

Chociaż kiln bake, air dry i gliny polimerowe nie wymagają pieca, po wysuszeniu powinny mieć bardzo podobny wygląd i jakość do standardowej ceramiki piecowej.

Można znaleźć glinkę polimerową w szerokiej gamie jasnych kolorów. Po wyschnięciu ten rodzaj gliny nabiera plastikowego charakteru.

2 – Przy ręcznym budowaniu rzeźby wybierz standardową glinę.

W rzeźbie, termin „hand-building” odnosi się do korzystania z ręcznie ukształtowanych wałków, płyt i kul z gliny, aby stworzyć projekt. Te proste kształty są łączone ze sobą, a następnie manipulowane palcami i narzędziami, aby dodać drobne szczegóły.

Ręczne wyrabianie gliny wymaga użycia pieca. Jeśli nie masz pieca, może być konieczne skontaktowanie się z działem ceramiki na lokalnym uniwersytecie lub studiem garncarskim i wynajęcie czasu pieca.

Większość narzędzi i materiałów potrzebnych do budowy ręcznej to zwykłe przedmioty domowego użytku. Wystarczy wałek, zwykła glina i gazeta lub ściereczka do kropienia.

3 – Nauka rzutu kołem w klasie.

Rzucanie na kole wymaga użycia koła garncarskiego i pieca. Samodzielna nauka rzucania na kole jest oczywiście możliwa, ale ponieważ proces ten jest bardzo dotykowy, nauka z książek lub filmów może być trudna.

Wiele domów kultury, kolegiów społecznych i uniwersytetów oferuje zajęcia z rzucania kół. Spróbuj wyszukać w Internecie słowa kluczowe dla „zajęcia z rzucania kół w pobliżu mnie”.

Rzucanie na kole będzie produkować prace znacznie szybciej niż metody off kiln lub budowanie ręczne. Z tego powodu, prawdopodobnie będziesz chciał mieć dostęp do dużego pieca.

4 – Wybierz glinę o niskim, średnim lub wysokim ogniu dla glin wypalanych w piecu.

Temperatura, w której wypalasz glinę, będzie miała znaczący wpływ na uzyskany wygląd i jakość Twojej rzeźby. Przy ustalaniu temperatury wypalania należy pamiętać o:

Niski ogień jest najlepszy dla jasnych kolorów i kawałków z drobnymi szczegółami. Kawałki o niskim ogniu powinny być używane głównie do wyświetlania, ponieważ są one zazwyczaj bardziej delikatne i podatne na odpryski i uszkodzenia spowodowane wodą.

Średni i wysoki ogień pozwoli uzyskać mocne i trwałe rzeźby. Szczegółowe wzory mogą się rozmywać w tych temperaturach, ale ciepło może też powodować przebarwienia szkliwa.

5 – Załóż ubranie robocze i rozwiń osłonę powierzchni.

Rzeźbienie w glinie będzie brudne, więc należy ubrać się w ubrania, które nie mają nic przeciwko poplamieniu. Drobne cząsteczki gliny mogą wniknąć głęboko w tkaninę. Przykryj powierzchnię roboczą brezentem lub grubą warstwą gazety, aby zapobiec poplamieniu jej gliną lub zanieczyszczeniu gliny.

Jeśli masz długie włosy, zwiąż je do tyłu. Pył z gliny ma tendencję do pokrywania włosów, a pokryte gliną włosy, które wpadają do oczu, mogą szczypać.

6 – Wybierz swój projekt.

Pierwsi rzeźbiarze mogą chcieć zacząć od czegoś prostego. Zwierzęta, proste kształty (kule, pudełka), proste struktury (jak mały domek) i małe dekoracyjne wazony to świetne opcje. Mistyczne stworzenia, takie jak gargulce i smoki, mają tendencję do pracy dobrze jako średnio zaawansowanych wyzwań rzeźbiarskich.

Carving

1 – Ugniataj glinę, aby usunąć pęcherzyki powietrza.

Bąbelki powietrza występują naturalnie w glinie, ale jeśli glina ma te bąbelki podczas wypalania w piecu, może pęknąć lub eksplodować.

Ugniataj glinę, naciskając mocno dłonią na glinę i składając ją na siebie. Powtarzaj ten ruch, aż wszystkie pęcherzyki powietrza zostaną usunięte. Nie spiesz się i bądź dokładny.

Aby sprawdzić, czy w glinie nie ma pęcherzyków powietrza, użyj kawałka metalowego drutu, aby przeciąć ugniecioną glinę na pół. Sprawdź, czy w środku nie ma pęcherzyków powietrza. Jeśli nie znajdziesz żadnych, twoja glina jest gotowa do użycia.

Ilość gliny, której używasz jest kwestią preferencji. Większość form może być łatwo zmodyfikowana poprzez dostosowanie ilości użytej gliny.

2 – Utwórz wgłębienie w glinianej kuli.

Weź kawałek gliny wielkości swojej pięści. Wałkuj glinę między dłońmi, aż stanie się gładką kulą.

Trzymaj kulę w dłoni jednej ręki i użyj kciuka drugiej ręki, aby nacisnąć górną część kuli, aż znajdzie się w połowie drogi do jej dna.

Kule gliniane są ważnymi kształtami w rzeźbie glinianej. Kule reprezentują głowy, małe kule mogą być używane jako stopy, a kule mogą być konturowane, aby stworzyć teksturowane kształty 3D, takie jak twarz.

3 – Naciśnij ścianki kuli, aby powstała doniczka do wyciskania.

Obracaj kulę w dłoni. W trakcie obrotu równomiernie wypychaj ścianki kuli w górę i na zewnątrz, ściskając kciuk o palce po zewnętrznej stronie kuli. W ten sposób powstanie pusty obszar – „garnek” „squeeze pot”.

Donice do wyciskania to przydatny kształt, który można modyfikować na wiele sposobów. Na przykład, z kilkoma szczegółami, aby zewnętrzne wyglądały jak kamienie, szara donica będzie wyglądać jak studnia życzeń.

4 – Twórz kształty i wazony ze zwojami.

Weź duży kawałek gliny i pocieraj go tam i z powrotem między dłońmi. Ten ruch powinien spowodować wydłużenie i rozrzedzenie gliny. Przestań pocierać glinę, gdy struny mają grubość od 1 ⁄ 4 do 1 ⁄ 2 cala (0,6 do 1,3 cm). Grubsza lub cieńsza glina może nie przetrwać ognia.

Małe segmenty cewki mogą być używane do tworzenia szczegółowych cech w rzeźbie. Proste brwi, na przykład, mogą być wykonane z małych segmentów cewki.

5 – Układaj zwiniętą glinę na sobie w koło, aby stworzyć doniczkę.

Jest to prosty sposób na wykonanie użytecznego przedmiotu o niepowtarzalnym wyglądzie. Zwoje można wymieszać ze sobą, aby stworzyć płaską powierzchnię. Użyj palców lub narzędzia, takiego jak patyczek do lodówki, aby docisnąć zwoje do siebie, aż się połączą, a następnie wygładź powierzchnię.

6 – Połącz oddzielne kawałki za pomocą punktacji i wody z gliny.

Weźmy przykład kształtu piramidy na szczycie pudełka, aby zrobić prostą rzeźbę domu. Te dwa kawałki nie będą dobrze pasować do siebie, jeśli zmusisz je do połączenia palcami. Aby połączyć ze sobą oddzielne kawałki gliny, w miejscu łączenia glina musi:

Bądź punktowany we wzór podobny do hashtaga (#). Punktowanie może być wykonane za pomocą patyczka do lodówki, wykałaczki, szczoteczki z włosia, paznokcia lub narzędzi do modelowania gliny.

Bądź wilgotny lub przynajmniej twardy jak skóra. Przed złożeniem dwóch elementów razem, skropić zaznaczone miejsca odrobiną wody, która zawiera kilka małych rozpuszczonych kulek glinianych.

7 – Puste formy i cienkie ścianki przed wypaleniem gliny.

Glina cieńsza niż 1 ⁄ 4 in (0,64 cm) lub grubsza niż 1 ⁄ 2 in (1,3 cm) prawdopodobnie popęka lub wybuchnie przy spalaniu. Ściany można przerzedzić palcami, ale drążenie jest nieco bardziej skomplikowane. Aby wydrążyć:

Utwórz mały otwór w boku swojej rzeźby za pomocą narzędzia, takiego jak patyczek do lodówki, wykałaczka, szpikulec lub nóż. Usuń glinę z otworu, aż twoje narzędzie znajdzie się w połowie rzeźby.

Usuń glinę z wnętrza rzeźby za pomocą swoich narzędzi. Przy usuwaniu dużych, solidnych kawałków użyj noża lub patyczka do popsicle. Do przycinania użyj wykałaczki lub szpikulca.

Do drążenia idealnie nadają się specjalistyczne narzędzia do cięcia ceramiki. Zazwyczaj są one ustawione pod kątem, aby ułatwić dotarcie do trudnych miejsc i są solidnie wykonane. Narzędzia te można znaleźć w sklepach z artykułami plastycznymi.

8 – Zapobiegaj wysychaniu prac w toku.

Prace w toku należy przechowywać w plastikowych torbach lub przykryć folią, aby zapobiec wysychaniu gliny. Trzeba też będzie regularnie nawadniać glinę gąbkami zwilżonymi wodą.

Niektóre gliny mogą schnąć szybciej niż inne. Na przykład czerwona glina ma tendencję do powolnego wysychania.

Unikaj nadmiernego nasycenia gliny wodą. Powinna być sprężysta i elastyczna, ale nie tak mokra, by straciła swój kształt.

Wypalanie i szklenie

1 – Bisque fired your sculpture.

Wypalanie bisque definiuje sposób przygotowania do głównego wypalania. Różne marki gliny będą miały unikalne kompozycje, więc należy sprawdzić informacje na etykiecie gliny, aby dowiedzieć się o idealnej temperaturze i warunkach wypalania. Jeśli nie masz już etykiety, poszukaj informacji o glinie w Internecie.

Rodzaj szkliwa, które planujesz zastosować, może również wpłynąć na temperaturę, w której wypalasz w piecu. Wiele szkliw zaleca wypalanie biskwitu w temperaturze 04 stopni Celsjusza, a następnie wypalanie biskwitu w temperaturze 06 stopni Celsjusza.

Chociaż materiały, których używasz, mogą wpływać na temperaturę, w której wypalasz ciasto, ogólnie rzecz biorąc, Cone 06 do Cone 08 są najbardziej powszechne.

Istnieje wiele różnych rodzajów pieców. Niektóre są bardzo proste, podczas gdy inne mogą być zaawansowane technologicznie. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją obsługi pieca, aby uniknąć pożarów, uszkodzeń lub zniszczonej ceramiki.

2 – Przeczytaj uważnie ostrzeżenia na etykiecie swojego lakieru do paznokci.

Dwa najbardziej powszechne rodzaje lakierów do paznokci występują w postaci płynnej i proszkowej. Wiele lakierów do paznokci zawiera potencjalnie niebezpieczne cząsteczki i wymaga użycia rękawic i respiratora. Możesz kupić glazurę w wielu sklepach, które specjalizują się w materiałach artystycznych i elementach mody.

Vitrifying rzeźba jest trochę sztuki w sobie. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze szkliwieniem, zapytaj przedstawiciela handlowego w sklepie, które szkliwo będzie najlepsze dla Twojej rzeźby.

3 – Użyj płynnego lakieru do paznokci dla prostej aplikacji.

Lakier do paznokci w płynie nakłada się na ogół łatwo i z niewielkim dyskomfortem. Niektóre płynne szkliwa mogą wymagać najpierw underglaze. Pomaluj glazurę i szkliwo na powierzchni rzeźby zgodnie z instrukcjami etykiety glazury. Kiedy wyschnie, pomaluj nad szkliwem.

Może się okazać, że niektóre szkliwa są trudne do gładkiego nałożenia pędzlem. Może to być wadą płynnego szkliwa.

4 – Uzyskaj równomierną powłokę za pomocą suchej glazury.

Załóż maskę do oddychania i wymieszaj suche szkliwo zgodnie z instrukcją na opakowaniu w wiadrze z wodą. Użyj pęsety, aby zanurzyć rzeźbę w mieszaninie lub użyj pędzla, aby nałożyć mieszaninę na rzeźbę.

5 – Nałóż lakier do paznokci za pomocą gąbki.

Gąbki mogą być używane do nakładania równomiernej warstwy lakieru do paznokci lub mogą rozprowadzać lakier w ciekawe wzory. Niektóre komercyjne gąbki są nawet cięte w kształty.

Mieszając kilka różnych kształtów można stworzyć zabawne wzory. Gąbki dobrze sprawdzają się przy nakładaniu płynnego lakieru do paznokci lub przygotowanego suchego lakieru do paznokci.

6 – Nakręć rzeźbę, aby uzyskać gotowy produkt.

Sprawdź opakowanie lub etykietę na szkliwie, aby określić temperaturę wypalania szkliwa. Włóż je do pieca i poczekaj, aż piec zakończy wypalanie.

Gdy piec jest bezpieczny do otwarcia, wyjmij rzeźbę i pokaż swoją ciężką pracę. Rzeźby niskopienne / wyroby gliniane wypalaj w Cone 4 (1066°C / 1100°C); średniopienne / emalie w Cone 6 (1200°C / 1200°C); wysokopienne / kamionki w Cone 10 (1304°C / 1300°C).

Główną różnicą pomiędzy rzeźbą bez pieca a rzeźbą z piecem jest proces wypalania. Jeśli używasz nie wypalonej gliny, pomiń proces wypalania i postępuj zgodnie z instrukcjami suszenia dla swojej gliny.

Ostrzeżenia:

Weź pod uwagę ciężar i wsparcie podczas mocowania dwóch kawałków punktowanej gliny i wody z gliny. Kawałki, które są zbyt ciężkie lub źle wyważone mogą się poluzować i uszkodzić resztę rzeźby.

Zawsze używaj pieców zgodnie z ich instrukcjami. Niektóre modele mogą mieć specjalne procedury. Nieprawidłowe używanie pieca może spowodować poważne uszkodzenia lub obrażenia ciała.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

Maska do oddychania
Wiadro
Narzędzia do przycinania ceramiki
Szkliwo (płynne lub suche)
Piec (opcjonalnie)
Rękawiczki lateksowe (lub odpowiednik bezlateksowy; opcjonalnie)
Glinka do pieczenia (lub glinka sucha lub polimerowa; nie wymaga pieca)
pędzel
patyczki do szaszłyków
Wałek do ciasta
Gąbka (opcjonalnie)
Standardowa glina rzeźbiarska (wymaga użycia pieca)
Tarp (lub gazeta)
Pęseta (do zanurzenia rzeźby w szkliwie)