Roberto Lugo B. 1981, Filadelfia – mieszka i pracuje w Marlboro, Vermont

Najbardziej znany z umiejętnie rzucanych naczyń ceramicznych, które są zilustrowane aktywistami, postaciami politycznymi i legendami hip-hopu, Lugo stara się poprzez swoją pracę dotrzeć do różnorodnej publiczności.

I nosi wiele kapeluszy, w tym garncarza, aktywistę społecznego, poetę mówionego słowa i pedagoga – ostatni z nich widzi go pracującego z grupami społecznymi, ucząc ich, na przykład, tworzenia mozaikowych murali oddających cześć ofiarom przemocy z użyciem broni. Jego twórczość jest przedłużeniem doświadczeń dorastania w Filadelfii, od bitewnego rapowania podczas lunchu po bazgroły w książkach kompozytorskich i wyrobienie sobie sławy na scenie graffiti.


„Dziś moje graffiti niszczą nierówności społeczne”, mówi Lugo. „Moje doświadczenia jako ubogiej mniejszości składają się na moją wersję portorykańskiej historii Ameryki. Przynoszę sztukę tym, którzy nie wierzą, że muszą ją zobaczyć i zaangażować się w głębsze sposoby poznania, uczenia się i myślenia”. Lugo pracuje obecnie nad zleceniem wazonu dla Wysokiego Muzeum Sztuki, jest częścią wystawy „Czarna Glina: A Survey of African American Ceramics” na Chicago State University, a w maju wystąpi w wystawie „Jarring. Emmett Till and Since” w Delaware Center for the Contemporary Arts.

Add a Comment